Spanien är bland de mest popoulära vinländerna hos de svenska vinköparna. Mer än var tionde liter som säljs är spansk och i år har vi köpt 14 miljoner liter spanskt vin.
Och det är inte så konstigt, Spanien producerar viner av många slag och även om området Rioja fortfarande är det ledande med över 150 viner på Systembolaget så kommer andra distrikt allt snabbare in på marknaden. Navarra, Priorat och Penedès är distrikt att hålla koll på i framtiden.
I dagarna står de spanska vinerna i fokus för en stor mässa i Stockholm och Göteborg där mer än 20 importörer visar upp var de spanska vinerna befinner sig idag.
För att visa på bredden har vi plockat fram 20 viner som visar på olika stilar och olika distrikt i den spanska vinfloden, klicka på länkarna nedan för att se vad experterna tycker om vinerna och var de kommer ifrån. Och vad de får för betyg. Mycket nöje!