40 minuter + 80 minuter jäsning + 10 minuter i ugn
Semlor från Tösse – gör så här:
- Värm mjölk och smör till 37 °. Smula jästen i en bunke och häll över mjölkblandningen. Blanda mjölet med bakpulver och salt och häll ner i bunken. Tillsätt sirap och ägg. Arbeta degen ca 15 min för hand eller ca 10 min i maskin. Jäs degen under bakduk ca 40 min.
- Ta upp degen på mjölad arbetsbänk och dela den i 12 bitar. Forma bitarna till släta bullar och lägg dem på en plåt med bakplåtspapper. Låt jäsa övertäcka ytterligare ca 40 min. Sätt ugnen på 225°.
- Fyllning: Skålla och skala mandeln. Rosta den i en torr stekpanna tills den fått fin färg. Låt kallna. Grovhacka mandeln.
- Riv mandelmassan och blanda med sockret i en matberedare. Späd med vattnet, lite i taget, till smidig konsistens. Vispa grädden. Lägg fyllning och grädde i var sin spritspåse.
- Pensla bullarna med ägg och grädda i nedre delen av ugnen 10–12 min. Låt bullarna kallna på galler.
- Klipp av ett lock på bullarna. Spritsa fyllning i bullarna och spritsa på grädden. Sätt tillbaka locken och sikta över florsocker.
OBS. Det här är en artikel från 2014. Chefskonditorn Cecilia Andersson jobbar inte längre kvar på Tössebageriet.