Snabbt, lättlagat och gott – en påse frysta skalade räkor är bästa råvaran till sommarens läckraste rätter som till exempel sommarens bästa utflyktsmat omelett med räkröra! Receptet kommer här och det är verkligen mums bums! Tips! Packa omeletten och räkröran var för sig. Missa inte heller filmen, längst ner i receptet.
För 1 pers
Ingredienser
2 st
stora ägg
1/2 dl
mjölk
1 krm
salt
1/2 krm
nymald svartpeppar
1 tsk
smör
25 g
spenat
RÄKRÖRA
100 g
frysta skalade räkor
50 g
fänkål
1 msk
majonnäs
1 msk
crème fraiche
1 msk
hackad dill
1 krm
rivet citronskal
1/2 krm
salt
1/2 krm
nymald svartpeppar
20 min
GÖR SÅ HÄR:
Tina räkorna. Vispa ihop ägg, mjölk, salt och peppar. Smält smöret i en stekpanna, stek omeletten ca 2 min. Vänd den och stek ca 2 min på andra sidan.
Ansa och finstrimla fänkålen. Blanda fänkål, majonnäs, crème fraiche, dill, citronskal, salt och peppar. Vänd ner räkorna. Lägg spenat och räkröra på omeletten och vik ihop.
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till
dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. Läs mer i vår cookiepolicy.