1. Sätt ugnen på 125°. Putsa köttet och krydda med salt och peppar. Låt stå i rumstemperatur ca 10 min.
2. Bryn köttet i smör och olja i en stekpanna. Ös köttet medan det bryns. Tillsätt vinägern och ös ordentligt.
3. Grovhacka sötmandeln och lägg den i en ugnssäker form. Lägg köttet ovanpå och rulla det i den hackade mandeln. Häll stekskyn vid sidan om.
4. Stek köttet mitt i ugnen ca 40 min till 56° innertemperatur. Låt vila ca 10 min.
5. Majrovor: Skölj citronen i ljummet vatten och riv skalet. Koka upp ättika, socker, vatten, peppar, timjan och citronskal i en kastrull. Låt stå ca 10 min. Skrubba majrovorna väl. Skär dem i tunna klyftor och lägg dem i en skål. Sila ättikslagen över majrovorna. Ställ i kylskåpet.
6. Svartrötter: Skala svartrötterna under rinnande vatten. Lägg dem i en bunke med vatten och citronsaft. Halvera och skär svartrötterna i 4 cm långa stavar. Koka dem halvmjuka i saltat vatten ca 5 min. Låt rinna av. Koka upp grädde och crème fraiche i en kastrull. Lägg i svartrötterna och låt sjuda ca 5 min. Salta och peppra.
7. Skär köttet i skivor och servera med svartrötter och majrovor.
Mandelstekt högrev med gräddkokta svartrötter
En indian pale ale (IPA) kan jämföras med ett tyngre rödvin och behöver en tyngre kötträtt. Högrevets kraftiga köttsmak i kombination med mandlar passar ypperligt ihop.
För 6 person(er)
Ingredienser
600 g | högrev i bit eller utskuren biff, hängmörat |
1 tsk | salt |
2 krm | svartpeppar, nymald |
2 msk | smör |
1 msk | rapsolja |
1 msk | sherryvinäger |
1 dl | sötmandel |
Inlagd majrova:
1 | citron |
1 dl | strösocker |
1,5 dl | vatten |
5 | svartpepparkorn |
3 | timjankvistar |
2-4 | majrovor, (400 g) |
Gräddkokta svartrötter:
750 g | svartrötter |
1 | citron, pressad saft |
2 dl | matlagningsgrädde |
2 dl | lätt crème fraiche |
0,5 tsk | salt |
1 krm | svartpeppar, nymald |