Löjrom med potatiskräm och äppel- och löksallad – gör så här:
- Potatiskräm: Skala och koka potatisen mjuk i lättsaltat vatten. Häll av vattnet och pressa potatisen genom en finmaskig sil.
- Lägg den rökta fisken, vitlök och hälften av mjölken i en kastrull. Koka upp och dra kastrullen från värmen.
- Vispa samman äggen i en kastrull med resten av mjölken. Låt sjuda under omrörning, ca 2 min. Rör ner potatisen, fisken och vitlöksmjölken. Häll allt i en mixer och kör till en slät konsistens. Passera och smaka av med olivolja, smör, citronsaft, salt och peppar. Låt kallna. Hit kan förberedas dagen innan.
- Lägg löjrommen i en sil för att vätskan ska rinna av. Låt den stå i silen några timmar i kylen.
- Äppel- och löksallad: Skala och fintärna äpplet. Blanda med löken och smaka av med salt, peppar, citronsaft och olivolja.
- Servering: Fördela potatiskrämen på tallrikar. Strö över äppelsalladen, lägg på löjromen, droppa på olivolja, mal över lite svartpeppar och garnera med dill och ev röd basilika.