Kalops är en traditionell svensk maträtt av nötkött i bitar som får koka med lök, morötter, kryddpeppar och lagerblad. I Tom Sjöstedts variant kryddas köttet med hela kryddnejlikor och ansjovisfiléer för att få mustighet och god smak.
Mustig kalops på kockens vis - med hel högrev!
Ingredienser
- 800 g högrev - hel bit
- 1 gul lök
- 1 morot
- 1 msk smör
- 1 tsk salt
- 2 krm svartpeppar - nymald
- 15 kryddpepparkorn
- 3 kryddnejlikor - hela
- 3 lagerblad
- 1 burk anjovisfiléer - (55 g)
- 1,5 l vatten
- 2 msk kalvfond - konc
- 1 msk majsstärkelse (Maizena) - Maizena
Syltade rödbetor
- 400 g rödbetor - färska
- 1 dl ättiksprit - (12 %)
- 2 dl strösocker
- 2 dl vatten
- 1 msk senapsfrön - gula
Gör så här
-
Skär köttet i fyra bitar. Skala och skär lök och morot i mindre bitar. Bryn kött, lök och morot i smöret i en stekgryta. Krydda med salt och peppar.
-
Lägg i övriga kryddor och häll på spadet från ansjovisen. Tillsätt vatten och fond. Låt koka utan lock tills köttet är mört, ca 3 timmar.
Foto: Ulrika Pousette
-
Koka rödbetorna mjuka i vatten ca 40 min. Koka ihop ättika, socker, vatten och senapsfrön. Låt kallna. Skala och skär betorna i klyftor. Lägg dem i ättikslagen och låt ligga 2-3 timmar, eller över natten, så att smaken hinner mogna.
Foto: Ulrika Pousette
-
Ta upp kött och grönsaker med hålslev. Red av med majsstärkelse utrörd i lite kallt vatten.
Foto: Ulrika Pousette
-
Lägg köttet i såsen före servering. Lägg upp kött och sås på tallrikar och garnera med ansjovisfiléer och krasse. Servera med rödbetor och kokt potatis.
Foto: Ulrika Pousette
Kalops med syltade rödbetor, garnerad med ansjovisfiléer och smörgåskrasse.
-
Av Tom Sjöstedt Foto: Ulrika Pousette