40 minuter + 1 timme rimning + tid på grillen
Fiskspett med korianderpesto, tortillabröd och guacamole – gör så här:
- Rimlag: Blanda salt och socker med vattnet och rör om så att det löses upp. Lägg fisken i lagen och rimma i kylen ca 1 timme.
- Tortilla: Blanda de torra ingredienserna. Skär smöret i mindre bitar och tillsätt det. Värm vattnet och häll det långsamt över mjölblandningen. Blanda till en kletig deg. Ta upp degen och knåda den på mjölad arbetsbänk ca 2 min. Lägg tillbaka degen i skålen och täck med en fuktig handduk. Låt vila ca 20 min.
- Dela degen i 15 delar, rulla dem till små bollar. Kavla ut bollarna till runda bröd. Lägg dem i en kökshandduk så att de inte torkar. Stek dem i en torr stekpanna ca 30 sekunder på varje sida.
- Guacamole: Halvera, kärna ur och gröp ur avokadorna. Skala och riv vitlöken. Blanda avokado och vitlök med citronsaften. Krydda med salt och peppar.
- Pesto: Skala vitlöksklyftan. Riv osten. Mixa samman alla ingredienser med mixerstav (den här mixerstaven från Bosch tycker vi som jobbar i Provköket är allra bäst!). Krydda med salt och peppar.
- Fröströssel: Blanda samman alla ingredienser.
- Kärna ur och skär paprikan i bitar. Skala och skär löken i klyftor. Skölj citronen i ljummet vatten och skär den i skivor.
- Låt fisken rinna av och skär den i kuber. Trä upp fisk, paprika, lök och citronskivor på spett. Pensla runt om med lite av korianderpeston. Grilla 2–3 min på varje sida, tills fisken är klar.
- Servera spetten med tortillabröd, guacamole, resten av korianderpeston och fröströssel.