Champagnegelé med smultronglass och kanderade hasselnötter
1. Glass: Passera bären och mät till 4 dl. Koka ihop socker och vatten i en kastrull till en simmig lag. Tillsätt glykos och rör tills den smält. Låt lagen kallna.
2. Blanda sockerlag, matyoghurt och bärpurén. Tillsätt limesaften. Frys smeten i glassmaskin. Ställ glassen i frysen ca 2 timmar.
3. Gelé: Lägg gelatinbladen i kallt vatten ca 5 min. Koka ihop socker och vatten i en kastrull till en simmig lag. Ta upp och låt gelatinbladen smälta i sockerlagen. Låt lagen kallna i rumstemperatur. Häll i champagnen.
4. Fördela bären i 10 glas och häll på lagen. Ställ glasen i kylskåpet och låt stelna. Det tar ca 4 timmar.
5. Nötter: Rosta nötterna i en het, torr stekpanna tills skalet börjar svartna och spricka. Lägg nötterna i en handduk och gnugga av så mycket som möjligt av skalet. Lägg nötterna på ett bakplåtspapper. Koka socker och vatten i en kastrull tills det blivit gyllenbrunt. Tillsätt citronsaften och häll karamellsmeten över nötterna. Sära på nötterna med en gaffel.
6. Skeda upp glassen och lägg den på gelén. Strö nötterna över gelé och glass.