När vingruppen bedömer så är det prisvärdheten som står i centrum, vinets kvalitet ställs mot priset, vilket innebär att ett billigt likaväl som ett dyrt vin kan vara ett fynd.
Bland de nya vinerna som börjar säljas på Systembolaget idag, den 2 mars, så har vingruppens fyra medlemmar hittat sju fyndviner – här har du alla på ett bräde!
Röda viner
Domaine des Chesnaies Cuvée Prestige 2006, (96848), Frankrike, 100 kronor
Silkeslent, örtigt och utsökt fruktigt vin. Gott till: Grillade lammkotletter, smörslungade haricots verts och pommes Anna.
Barbera d’Alba 2007, (96699), Italien, 209 kronor
Elegant och rikt med mörkkryddig frukt, violer, vingummi och balanserade syror. Gott till: Pappardelle med kryddig sås på salsicciakorv.
Vita viner
Riesling Von den Terrassen 2007, (96435), Kremstal, Österrike
Stiligt fräscht med ananas, gröna äpplen och grapefrukt. Gott till: en klassisk Salade Nicoise.
Bourgogne Les Murelles Chardonnay 2007, (96557), Bourgogne, Frankrike, 97 kronor
Brakfynd! Öppet, gott smörigt, nötter och mineraler. Stiligt balanserat, ungt och friskt. Gott till: Enkel panerad kolja med frikassé på svamp, bacon, kapris och purjolök.
Dönnhoff Riesling trocken 2007, (96833), Nahe, Tyskland, 149 kronor
Fin mineralitet, balans och läcker syra med inslag av persika och lite rosor i doften. Gott till: Pocherad vitling med rieslingsås, pressad potatis och vinbräserad fänkål.
A Christmann Gimmeldinger Biengarten Riesling Spätlese Trocken 2007, (96839), Pfalz, Tyskland
Ungt, spänstigt, lovande med enormt schvung i frukt och friskhet. Gott till: En inte fullt så het laksasoppa.
Mousserande viner
Veuve Cliquot Vintage Brut 2002, (96611), Champagne, Frankrike, 475 kronor
Balanserat vin med snärt. Stramt mineraligt, mogna söta äpplen, hög läcker friskhet och lång elegant eftersmak. Gott till: Som fördrink och till halstrade pilgrimsmusslor med lite chilihetta.
Vingruppen på Allt om mat och VinVin.se bedömer vinernas kvalitet i förhållande till pris och provar 5000-7000 viner varje år.
Vinprovargruppen består av:
Mischa Billing, lektor i dryckeskunskap på restauranghögskolan i Grythyttan.
Jan Holmström, tidigare chefredaktör på Allt om mat och författare till boken Vinprovning samt expert på franska viner.
Gunilla Hultgren Karell, erfaren provare både från Systembolaget och importörssidan.
Magnus Waern, en av Sveriges främsta experter på tyska och österrikiska viner.